افزایش وام‌های دانشجویی برای سال تحصیلی جدید + فیلم

ایرنا _ نشست خبری ناصر مطیعی با اصحاب رسانه امروز یکشنبه در محل صندوق رفاه دانشجویان برگزار شد.  مطیعی در این نشست با اشاره به بدهی دانش آموختگان اظهار داشت: دانشجویان در سال های گذشته بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان بدهی به صندوق رفاه دانشجویان داشتند و در ۱۰ سال گذشته مبلغ هزار میلیارد تومان از مطالبات صندوق رفاه توسط این دانش آموختگان تصویه و بخشی از وام های دانشجویی با مبلغ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل این مطالبات پرداخت شد. مشاور وزیر علوم خاطر نشان کرد که این صندوق هنوز ۸۸ میلیارد تومان از دانش آموختگان طلب دارد. مطیعی ادامه داد: امسال حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت وام های دانشجویی اعم از شهریه، دکتری، ضروری و ودیعه مسکن پیش بینی شده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به منابع این صندوق تاکید کرد: منابع صندوق رفاه ترکیبی از اعتبارات سنواتی، وصول مطالبات و کمک های خیرین و واقفین است که با توجه به محدودیت دو منبع اول بیشترین تاکید صندوق روی جذب بیشتر کمک های خیرین است. مطیعی گفت: بودجه مصوب صندوق رفاه دانشجویان از مجموع درآمدهای محل وصول مطالبات صندوق به علاوه بودجه اختصاص یافته از سوی دولت با فرض تحقق ۱۰۰ درصدی، ۶۶۱ میلیارد تومان است. به گفته این مسئول صندوق رفاه دانشجویان، تاکنون حدود ۲۵ درصد بودجه صندوق با احتساب پرداخت تنخواه سازمان برنامه و بودجه در ابتدای امسال پرداخت شده است.

اعطای وام ضروری در موارد خاص

مطیعی خاطرنشان کرد: وام های دانشجویی به طور معمول در سنوات گذشته هم هر سال افزایش پیدا نمی کرد؛ چون به ازای هر افزایشی منابع مالی باید برای آن دیده شود. تعدادی از وام های دانشجویی افزایشی ندارند؛ چرا که در سال تحصیلی گذشته افزایش داشتند.
وی علت افزایش وام های ضروری و شهریه را افزایش شهریه دانشگاه ها اعلام کرد و افزود: وام ضروری در موارد خاص به دانشجویان اعطا می شود و موارد پزشکی، درمانی، کمک به دانشجویان آسیب دیده از حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله را شامل می شود.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان تاکید کرد: تمام وام های ویژه دکتری به دانشجویان دریافت شده است و اگر وام دکتری از سال قبل وجود دارد، با نقص در مدارک پرونده دانشجویان ارتباط دارد.
وی با بیان اینکه دانشجویان بدهکار با وجود ضامن هنوز بدهی خود را پرداخت نکرده اند، تاکید کرد: به استناد قانون صندوق رفاه دانشجویان و مصوبات هیئت امنا تاکید شده است که برای برقراری عدالت ناگزیر هستیم ساز و کار حقوقی لازم برای بازپرداخت این وام ها را پیش بینی کنیم.
مطیعی خاطرنشان کرد: ‌برای درصد خاصی از دانشجویان که واقعا در پرداخت وام ها مشکلاتی دارند، صندوق رفاه دانشجویان تمهیداتی در نحوه تقسیط این وام ها پیش بینی کرده است و با اجازه از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مساعدت می شود.

دردسرهای دانشگاه آزاد برای دانشجویان
وی در مورد پرداخت وام به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: هر چند دانشگاه آزاد یک دانشگاه غیردولتی محسوب می شود اما دانشجویان این دانشگاه از وام های صندوق رفاه دانشجویان بهره می برند و پرداخت وام شهریه به دانشجویان دانشگاه آزاد در دستور کار قرار دارد.
مطیعی به یک ناهماهنگی میان واحدهای دانشگاه آزاد در پرداخت وام های شهریه دانشجویان اشاره کرد و گفت: سازمان مرکزی دانشگاه آزاد سال گذشته بعد از دریافت وام های شهریه صندوق رفاه دانشجویان، آن را بین واحدهای خود توزیع نکرد که مشکلاتی در روند آموزشی دانشجویان ایجاد کرد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: با پیگیری های به عمل آمده از سوی دانشجویان مشخص شد که وام آنها از سوی صندوق رفاه پرداخت شده اما به واحدها ارائه نشده است.
به گفته مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، به تازگی طی جلسه ای با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی این مشکلات حل شد.
وی در مورد بدهکارترین دانشجویان دانشگاه ها گفت: بیشترین دانشجویان بدهکار به صندوق رفاه دانشجویان در دانشگاه آزاد هستند و پس از آن دانشگاه های غیردولتی، جامع علمی کاربردی و دانشگاه های دولتی قرار دارند.

طبخ ۱۲۴ میلیون پرس غذا در سال تحصیلی جدید

مطیعی گفت: با احتساب دانشجویان خوابگاهی که از سه وعده غذا استفاده می کنند و سایر دانشجویان غیرخوابگاهی ۱۲۴ میلیون پرس غذا در سال تحصیلی جدید طبخ و توزیع می شود.

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: منابعی که صرف هزینه های تغذیه می شود، شامل منابع بودجه های سنواتی دانشگاه ها و مبالغی است که از دانشجویان برای ارائه غذا دریافت می شود.

وی گفت: از آنجایی که جامعه دانشجویی ما معمولاً از اقشار متوسط جامعه هستند و شرایط فعلی کشور شرایط خاصی برای خانواده ها ایجاد کرده، تلاش مجموعه صندوق رفاه دانشجویان بر این است که فشار ناشی از افزایش قیمت ها تا جایی که امکان دارد کمتر به دانشجویان منتقل شود.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: قیمت اقلام غذایی بالا رفت و جمعیت هدف درخواست کننده غذای دانشجویی هم بین ۱۵ تا ۲۵ درصد در دانشگاه های مختلف افزایش یافته است.
به گفته وی، قبل از تحولات بازار ارز حدود ۶۰ درصد از دانشجویان خواهان غذای دانشجویی بودند، اما در شرایط فعلی درخواست دانشجویان برای غذا در برخی از دانشگاه ها به ۷۵ درصد و در دانشگاه های مناطق محروم تر به حدود ۸۰ درصد هم رسیده است.
مطیعی اظهار داشت: تلاش بر این است افزایش قیمت به سبد هزینه خانوارهای دانشجویی منتقل نشود.

وضعیت خوابگاه های متاهلی
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره وضعیت خوابگاه های متاهلی اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت خوابگاه های متاهلی برای یک هزار و ۵۰۰ زوج است اما اگر قرار باشد ظرفیت این خوابگاه ها برای دو هزار و ۷۰۰ زوج افزایش یابد با احتساب در نظر گرفتن یک سوئیت ۴۵ متری برای هر زوج و متوسط ساخت هر سوئیت با متری سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، به طور کلی مبلغ ۴۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دانشگاه ها خوابگاه های متاهلی ندارند و این دو هزار و ۷۰۰ نفر زوج هم متقاضی دریافت وام ودیعه مسکن بودند.

وضعیت اسکان دانشجویان جدیدالورود
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره ارائه خوابگاه به پذیرفته شدگان کنکور ۹۸ گفت: واقعیت این است که اظهار نظر در این خصوص الان امکانپذیر نیست و میزان خالی بودن ظرفیت سراها برای دانشجویان جدیدالورود در اختیار دانشگاه ها است.
مطیعی افزود: برخی از دانشگاه ها که ظرفیت خالی ندارند، در دفترچه های سازمان سنجش تاکید می کنند که امکان ارائه خدمات اسکان به دانشجویان ندارند.
مطیعی تاکید کرد: دانشگاه ها حداکثر تلاش را می کنند در محدوده ظرفیت خود هیچ دانشجویی را بدون سرپناه در ابتدای سال تحصیلی نگذارند؛ حتی اگر به طور موقت در سالن های جمعی و نمازخانه اسکان دهند تا خوابگاه های دانشجویی آماده شوند.

اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی افزایش می یابد
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره افزایش اجاره بهای خوابگاه ها اظهار داشت: اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی افزایش می یابد که جزییات این افزایش قیمت به اطلاع دانشجویان می رسد.
وی افزود: این اجاره بها بین ۱۲ تا ۱۸ درصد به تناسب رتبه خوابگاه ها افزایش خواهد یافت. در صورتی که این اجاره بها افزایش نیابد دانشگاه ها نمی توانند اقدامات ارتقاء، تجهیز و بهبود فضای خوابگاه ها را تکمیل کنند.
مطیعی در مورد خوابگاه های دختران تاکید کرد: تنظیم سند آمایش خدمات رفاهی در عرضه جغرافیای ملی و دانشگاهی کشور در سه برش یا مقطع است. سند آمایش تلاش می کند وضعیت دقیق تر از سراهای دانشجویی و نیازهای آنها برای تکمیل ظرفیت و ارتقاء شاخص ها ارائه دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

 

کلیه حقوق این وب سایت نزد پرتال مهندسان شیمی ایران محفوظ می باشد.
CopyRight © 2011-2019 , All Rights Reserved