تعطیلی تأسیسات تولید هلیوم قطر

تسنیم _ به نقل از رویترز، قطر، دومین تولیدکننده بزرگ گاز هلیوم در جهان، به دلیل تحریم‌های اقتصادی وضع شده از سوی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس وادار شده است دو تأسیسات تولید هلیوم خود را تعطیل کند. یکی از مسئولان شرکت قطر پترولیوم اعلام کرد که به دلیل بسته شدن خط لوله صادرات گاز هلیوم به عربستان، شرکت رأس گاز که از زیرمجموعه های قطر پترولیوم است، وادار شده است تأسیسات یاد شده را تعطیل کند. به گفته کارشناسان، اگر تعطیلی تأسیسات هلیوم قطر بیش از یک ماه ادامه یابد، ممکن است قیمت جهانی این گاز دو برابر شود.

نخستین کارخانه هلیم قطر فعالیت خود را در سال ۲۰۰۵ آغاز کرد و دومین کارخانه هلیم که اندازه آن ۲ دو برابر کارخانه نخست است در دسامبر سال ۲۰۱۳ افتتاح شد. با راه اندازی کارخانه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریالی (واحد پول قطر) هلیم ۲ در راس لفان قطر با ظرفیت تولید یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون فوت مکعب در روز گاز هلیم، این کشور به بزرگ ترین صادرکننده و دومین تولیدکننده گاز هلیم در جهان تبدیل شد. این کارخانه که بزرگ ترین تاسیسات فرآورش هلیم جهان به شمار می رود به دو شرکت قطرگاز و راس گاز قطر تعلق دارد اما مدیریت آن به عهده شرکت راس گاز خواهد بود.
کارخانه هلیم ۲ قطر، هلیم خام ۶ ترین (واحد) ال ان جی شرکت های راس گاز و قطر گاز (ترین های ۶ و ۷ تولید ال ان جی راس گاز و ترین های۴، ۵، ۶ و ۷ تولید ال ان جی شرکت قطرگاز) را فراروش می کند. شرکت راس گاز مدیریت این پروژه را برعهده دارد؛ این کارخانه ظرفیت تولید روزانه ۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن هلیم مایع را دارد و ساخت آن دو سال طول کشیده است. این دو کارخانه با تولید سالانه دو میلیارد فوت مکعب گاز، حدود ۲۵ درصد از تقاضای کنونی هلیم مایع جهان را تامین می کنند. گاز هلیوم که از فرآوری گاز طبیعی به دست می آید، در زمینه‌های گوناگون از جمله خنک کننده‌های تجهیزات پزشکی، بالون‌های هوانوردی و تجهیزات غواصی به کار می‌رود.

پاسخ دهید

 

کلیه حقوق این وب سایت نزد پرتال مهندسان شیمی ایران محفوظ می باشد.
CopyRight © 2011-2019 , All Rights Reserved

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال