تفاوت های مقاله جورنالی و مقاله کنفرانسی

مانشت _ یکی از سوالات مهم در نزد دانشجویان این می باشد که اعتبار مقالات چاپ شده در ژورنالها (مجلات) بالاتر است یا مقالات چاپ شده در کنفرانس‌ها (که اصطلاحا به مقالات چاپ شده در کنفرانس‌ها Proceedings میگویند). در پاسخ باید گفت که هر چند به طور کلی (بخصوص در کشور ما) اعتبار ژورنالها بالاتر از کنفرانس در نظر گرفته می شود اما این موضوع باید در نظر گرفته شود که مجلات و کنفرانس های زیادی وجود دارند و هر یک از آنها دارای درجه علمی خاص خود می باشند. بنابراین می توان گفت که شاید در بیشتر مواقع ژورنالها نسبت به کنفرانس‌ها برتری دارند اما کنفرانس های معتبری هم در دنیا وجود دارند که از بیش از هشتاد درصد ژورنالها معتبرتر می باشند و بخصوص برای دانشگاه های معتبر دنیا(در مشورتی که با چندین استاد دانشگاه های معتبر انجام شد) چاپ مقاله در بعضی کنفرانس‌ها از چاپ مقاله در خیلی از ژورنال‌ها مهم‌تر و معتبرتر می باشد. بنابراین بهترین روش، مقایسه دو به دو (یک ژورنال خاص با یک کنفرانس خاص) می باشد. در آینده چندین ژورنال معتبر را معرفی خواهم کرد و در مورد چگونگی تشخیص میزان اعتبار آنها توضیح خواهم داد.

مقاله کنفرانسی چیست؟
در تعریف مقاله باید گفت که مقاله یک تحقیق هست که توسط یک یا چند نفر صورت میگیره که این تحقیق حرف تازه ای در موضوع خودش برای گفتن داره جایی که مقاله رو باید ارسال و پذیرفته بشه و بعد از پذیرفته شدن در صورت تمایل برای ارائه اون برید کنفرانس نام داره که این کنفرانس با یک اسم ممکن هست که هر سال یک کشور برگزار بشه یا ثابت باشه.
تقریبا در همه کنفرانس‌ها مقاله های پذیرفته شده در بعضی جورنال‌ها هم چاپ بشه(در صورت داشتن بار علمی بالا) و یا اینکه در کتابخانه های دیجیتالی همانند ieee(مخصوص برق و کامپیوتر) چاپ بشه که در حالت دوم معمولا کنفرانس‌ها یک هزینه ای برای چاپ میگیرن که بعد از این که به حساب کنفرانس هزینه واریز شد با یک فاصله حد اکثری ۲ ماه چاپ میشه

مقاله جورنالی چیست؟
در تعریف جورنال باید گفت که جورنال به صورت یک مجله هست که معمولا به صورت دوره ای چاپ میشه این دوره میتونه هفتگی‌، ماهانه‌، یا سالانه باشه که در اون چاپ از جورنال یک سری مقالات که دارای بار علمی خوبی هستن چاپ میشه.
باید بگم که چاپ کردن یک مقاله در جورنال معتبر زحمت بیشتری می خواد و خود جورنال هم در زمینه چاپ مقاله سخت گیری میکنه و ممکن چند بار به شما اشکالات مقاله رو اعلام و از شما بخواد که مقاله رو ویرایش کنید.اما برای چاپ مقاله در جورنال نیاز به پرداختن هزینه نداره.

اما خلاصه تفاوت‌ها کجاست:

۱-سختی ارائه ژورنال از مقاله بیشتر هستش (معمولا)
۲-برای چاپ مقاله نیاز به دادن هزینه هست(البته زیاد نیست هزینش)
۳-اعتبار جورنال از مقاله بیشتره (اما کنفرانس هم هست که از خیلی جورنال‌ها معتبر تره)

دیدگاهتان را بنویسید

 

کلیه حقوق این وب سایت نزد پرتال مهندسان شیمی ایران محفوظ می باشد.
CopyRight © 2011-2019 , All Rights Reserved