شرح مختصر از فرآیند تولید آمونیاک

آمونیاک، مهم‌ترین ترکیب هیدروژنهٔ ازت (نیتروژن) است که در طبیعت از تجزیهٔ مواد آلی ازت دار بدست می آید. زنجیره خطوط تولید واحد آمونیاک از واحدهای فرعی زیر تشکیل می گردد که شرح مختصر فرآیند این بخش ها به ترتیب زیر است:

واحد گوگردزدایی : مواد آلاینده گوگردی و ترکیبات مشابه دراین واحد از خوراک گاز طبیعی مجتمع تصفیه و جداسازی می گردد که این پروسه به کمک کاتالیزور مخصوص اکسید روی ؛ انجام پذیر است.
واحد رفورمینگ مرحله ۱ و ۲ : گاز پروسس در این مرحله تبدیل به گاز سنتز (مخلوط هیدروژن، نیتروژن، و اکسید کربن و آب) می شود که این فرآیند از طریق عبور گاز از کوره های مخصوص وبستر کاتالیست می باشد.
واحد فرعی تبدیل اکسید کربن به دی اکسید کربن : ترکیبات منو اکسید کربن موجود در گاز سنتز در این مرحله به اکسید کربن که یکی از ترکیبات تشکیل دهنده اوره، تبدیل می شود.
واحد جذب و دفع Co۲ : در این واحد Co۲ از گاز پروسس تفکیک و به واحد اوره ارسال می گردد.
واحد سنتز آمونیاک: دراین مرحلهگاز سنتز ( هیدروژن و ازت) موجود در مسیر فرآیند، درراکتور مخصوص به آمونیاک تبدیل می شود که جریان عمده این محصول در مواقع عادی مستقیما به واحد اوره بعنوان خوراک اصلی هدایت می شود.
واحد تبرید و ذخیره سازی آمونیاک: در این قسمت دمای آمونیاک به – ۳۳۰C رسیده و بصورت مایع در ۳ مخزن ذخیره سازی برودتی (با ظرفیت ۲۰۰۰۰ تن برای هر یک از مخازن)، ذخیره و بوسیله سیستم پمپاژ به اسکله صادراتی جهت بارگیری کشتی ارسال می گردد.

در ادامه ی همین مطلب ، اسلاید هایی کوتاه از شرح فرآیند تولید آمونیاک تهیه شده است که می توانید آن را دریافت و مطالعه نمایید.

این مطلب مخصوص اعضای سایت می باشد. برای مشاهده ادامه این مطلب :

دیدگاهتان را بنویسید

 

کلیه حقوق این وب سایت نزد پرتال مهندسان شیمی ایران محفوظ می باشد.
CopyRight © 2011-2019 , All Rights Reserved