قیمت انواع نفت ایران در بازار سال ۲۰۱۷

فارس _ سال ۲۰۱۷، آخرین تلاش اوپک برای افزایش قیمت نفت از طریق کاهش عرضه بود، آخرین گزارش ماهانه اوپک نشان داد، نفت سنگین ایران تا ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ بشکه‌ای ۶۰٫۸۷ دلار فروخته شده است که نسبت به مدت مشابه ماه پیش از آن یعنی ۱۷ نوامبر ۱٫۶۰ دلار بیشتر است. همچنین نفت ایران که در سال ۲۰۱۶ به طور متوسط ۳۹٫۵۷ دلار در هر بشکه فروخته شده بود، در سال ۲۰۱۷ به طور متوسط ۵۱٫۷۱ دلار در هر بشکه معامله شد که نشان از افزایش ۱۲٫۱۴ دلاری قیمت نفت ایران طی یک سال گذشته دارد.

همچنین بر اثر همکاری کشورهای تولیدکننده عضو اوپک، قیمت نفت در بازار در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۱۰ دلار بالا رفت.قیمت نفت طی چند سال گذشته به علت فزونی عرضه در بازار با کاهش شدید قیمت مواجه بود، از اینرو کشورهای تولیدکننده نفت در تامین بودجه با مشکل مواجه شدند و به دنبال این وضعیت تصمیم گرفتند تا میزان تولید خود را برای حمایت از قیمت‌ها و کم کردن فزونی عرضه در بازار کم کنند. این توافق به توافق «کاهش تولید» معروف شد. این توافق در نوامبر ۲۰۱۶ اعلام و تمام سال ۲۰۱۷ اجرا شد و در نوامبر ۲۰۱۸ تمدید شد و تا پایان این سال نیز اجرا خواهد شد.

از طرفی میزان تولید نفت ایران نیز که به علت تحریم‌ها کاهش، پس از اعلام لغو تحریم‌ها در ژانویه ۲۰۱۶ رفته رفته افزایش می‌یافت اما هنوز نتوانسته بود سهم پیشین خود از بازار را دوباره باز یابد. از اینرو در توافق از کاهش تولید خود معاف شد و سایر کشورهای عضو اوپک و برخی کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپکی تولید خود را کاهش دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

 

کلیه حقوق این وب سایت نزد پرتال مهندسان شیمی ایران محفوظ می باشد.
CopyRight © 2011-2019 , All Rights Reserved