نحوه استخدام در شرکت نفت قبل از ملی شدن صنعت نفت

میز نفت _ همزمان با پایان جنگ جهانی دوم و خروج نیروهای متفقین از ایران و بیکاری تعداد زیادی از کارگرانی که در تخلیه و بارگیری کالاها و سایر امور خدماتی مربوط به نیروهای متفقین در بنادر جنوب و شمال کشور مشغول به کار بودند، شرکت نفت انگلیس و ایران، طرح­ های توسعه مناطق نفتخیز آغاجاری، گچساران، بی­بی حکیمه، پازنان، بندر صادراتی ماهشهر و پالایشگاه آبادان را به اجرا درآورد.

اجرای این طرح­ ها به تعداد زیادی نیروی انسانی نیاز داشت که چون در آن زمان پیمانکارانی که بتوانند طرح­های توسعه صنعت نفت را اجرا نمایند در ایران وجود نداشت، شرکت نفت به ناچار برای کلیه گروه­ های شغلی (به استثنای برخی مشاغل ساده مانند نگهبانی از اموال و تأسیسات در بیابان­ ها و تخلیه و بارگیری کالا)، نیروهای واجد شرایط را مستقیماً استخدام می­نمود. این کارگران پس از طی دوره ­های آموزشی اولیه، در کارهای اجرایی مورد نظر مشغول به کار می­ شدند.

نحوه استخدام کارگران در بندر صادراتی ماهشهر در آن زمان به این ترتیب بود که کلیه متقاضیان کار، در جلوی کارگزینی کارگران که در آن زمان به آن Labour Office)) می­ گفتند به صف می­ ایستادند. در این صف از نوجوان دوازده ساله تا مردان پنجاه ساله دیده می­ شدند.

پس از شروع وقت اداری، یکی از کارمندان کارگزینی در حالی که دست ه­ای کاغذ یادداشت در دست داشت به ابتدای صف می­آمد و از اولین نفر سوالتی را می پرسید از جمله این که: چند سال داری؟ با چه حرف ه­ای آشنا هستی؟ چه میزان سواد داری؟ خدمت سربازی را انجام داده ­ای؟ و …

در پایان چنانچه فرد مصاحبه شونده از نظر کارشناسی که مصاحبه را انجام می داد، واجد شرایط شناخته می شد، یادداشتی دریافت می کرد تا برای انجام مراحل استخدام به دفتر کارگزینی برود. این پرسش و پاسخ تا آخرین نفری که در صف ایستاده بود ادامه می ­یافت و کسانی که یادداشتی برای استخدام دریافت نکرده بودند، متفرق می ­شدند.

افراد پذیرفته شده در مصاحبه سرپایی، صف جدیدی در جلوی دفتر کارگزینی تشکیل می­ دادند و سپس به نوبت وارد دفتر می­ شدند. پس از اخذ شناسنامه و سایر مدارک از این افراد، مشخصات آنها در فرمی وارد می­شد و این فرم را به دست او می دادند تا به مسئول واحد اجرایی مورد نظر مراجعه و روی آن فرم تأییدیه مسئول اداره را دریافت نماید.

مرحله بعدی انجام معاینات پزشکی بود. مسئول مربوطه در کارگزینی فرم انجام معاینات پزشکی را که جهت حصول اطمینان از سلامت کارگر طراحی شده بود، تکمیل و او را جهت انجام معاینات، روانه درمانگاه می­ نمود.

در آن زمان درمانگاه بندر ماهشهر در یک ساختمان تونلی شکل که شامل سه اتاق تو در تو بود قرار داشت. کادر این درمانگاه شامل یک پزشک هندی، یک دستیار ایرانی، یک مسئول پانسمان و یک یا دو کارگر خدماتی بود

دیدگاهتان را بنویسید

 

کلیه حقوق این وب سایت نزد پرتال مهندسان شیمی ایران محفوظ می باشد.
CopyRight © 2011-2019 , All Rights Reserved