پاسخ به یک ابهام جدید در خصوص نفتکش سانچی

تسنیم _ شرکت ملی نفتکش ایران در پاسخ به ادعای عجیبی که اخیراً در خصوص حادثه نفتکش سانچی مطرح شده (با گذشت ۵۰ روز از غرق شدن کامل این نفتکش و گذشت ۵۸ روز از بروز حادثه) و عنوان شده که سانچی برای بارگیری و حمل میعانات گازی مناسب نبود، اطلاعیه ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: یک کشتی‎ تانکر الزاما برای حمل نفت خام نبوده و از آن هم برای حمل نفت خام و هم فراورده های نفتی استفاده می‎شود و در این زمینه دارای گواهینامه‎های مربوطه برای حمل این محمولات می‎باشد. با همین نوع تانکرها (از نوع سانچی) حتی با ظرفیت تا ۲ میلیون بشکه انواع فراورده مانند بنزین، نفت سفید، گازوئیل و … نیز در سراسر دنیا حمل می‌شود و این کار به دفعات در سالیان گذشته صورت پذیرفته و امروزه نیز انجام می‎شود.

کشتی سانچی طبق گواهینامه‎های صادره بین‎المللی که از سوی کشور صاحب پرچم، موسسه رده‎بندی بین المللی مربوطه و دیگر مراکز معتبر بین‎المللی صادر شده و مورد تایید نیز قرار گرفته است علاوه بر نفت خام قادر به حمل فراورده و میعانات گازی بوده و مشکلی به‌لحاظ فنی و استانداردها برای حمل میعانات گازی نداشته است. با کمی جستجو در صفحات اینترنت می‎توان به این نکته رسید که در دنیا کشتی مخصوص حمل میعات گازی وجود ندارد و از همین کشتی‎های تانکر برای حمل این محمولات استفاده می‌شود.

به گزارش تسنیم، نفتکش ایرانی سانچی که شامگاه ۱۶ دی ماه سال جاری در ساعت ۸:۱۰ به وقت محلی در آبهای چین دچار حادثه شد (برخورد کشتی فله‌بر چینی با نفتکش ایرانی) پس از ۸ روز سوختن در آتش بر روی آب، ظهر روز ۲۴ دی ماه به طور کامل در آبهای شرقی چین غرق شد و در عمق ۱۱۵ متری دریا آرام گرفت، در حالی که پیکر ۲۹ تن از خدمه این نفتکش، به همراه لاشه آن به اعماق آب فرو رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

 

کلیه حقوق این وب سایت نزد پرتال مهندسان شیمی ایران محفوظ می باشد.
CopyRight © 2011-2019 , All Rights Reserved