گزارشی از میزان تعمیر و حفاری حلقه چاهها در سال گذشته

میزان_ سیدعبدالله موسوی در گفت‌وگو با میزان در خصوص عملکرد این شرکت در سال گذشته گفت: شرکت ملی حفاری ایران با دارا بودن ویژگی‌هایی مانند دانش فنی و تجربه فراوان، درآمدزایی و صرفه جویی ارزی، اشتغال زایی بالا، تقویت صنایع داخلی در صنعت حفاری، نقش موثری در مهار چاه‌های نفت و از جایگاه استراتژیکی در زنجیره تولید نفت و گاز برخوردار است. وی افزود: خطر بزرگی که همواره فعالیت حفاری را تهدید می‌کند فوران چاه‌ها و به تبع آن از کنترل خارج شدن آن‌ها است که با توجه به فشار بسیار بالای مخازن نفت و گاز در ایران کنترل این فشار برای دست یابی به منابع موجود و مهار این مخازن یکی از اجزای بسیار تخصصی فعالیت‌های حفاری است. مدیر عامل شرکت ملی حفاری در تشریح آخرین وضعیت حفاری چاه‌های جدید نفت و گاز در ایران، گفت: از ابتدای فروردین ماه امسال تاکنون ۱۳۵ حلقه چاه در میادین مختلف کشور حفاری و یا تعمیر شده است.

موسوی در توضیح بیشتر در این باره اظهار داشت: این تعداد چاه با بکارگیری ۷۲ دکل خشکی و دریایی در کشور حفاری و تکمیل شده که از این تعداد ۶۰ حلقه توسعه‌ای، توصیفی و ۷۵ حلقه تعمیری تکمیلی بوده است.

مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران متراژ حفاری در این مدت را ۱۹۲ هزار و ۱۰۴ متر عنوان کرد و در خصوص پراکندگی ناوگان حفاری این شرکت در میادین نفتی اظهار کرد: در حال حاضر ۴۱ دستگاه حفاری در حوزه عملیاتی مناطق نفت خیز جنوب، ۲ دستگاه در اختیار شرکت نفت مناطق مرکزی، ۴ دستگاه در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، ۶ دستگاه در حوزه میادین تحت نظر شرکت مهندسی و توسعه نفت، دو دستگاه در اختیار شرکت فلات قاره، دو دستگاه با شرکت نفت و گاز اروندان و دو دستگاه دیگر نیز برای شرکت‌های نفت و گاز پارس و سروک آذر در مدار عملیات قرار دارند و تعدادی از دستگاه‌های حفاری در حال بازسازی و نوسازی (اورهال) و چند دستگاه نیز منتظر کاریابی می‌باشند.

وی در خصوص ارائه خدمات جنبی حفاری به شرکت‌های متقاضی گفت: این شرکت همسو با عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز در بخش خدمات فنی، با اتکا به توانمندی‌های متخصصان و کارشناسان با تجربه خود توانایی ارائه افزون بر ۲۰ نوع خدمات فنی و مهندسی را دارد.

موسوی با اشاره به خدمات ارائه شده به شرکت‌های متقاضی در بخش‌های خشکی و دریایی مناطق نفت‌خیز کشور، تصریح کرد: این خدمات متنوع و دارای تخصص‌های خاص است و نقش اساسی در روند حفاری، تکمیل و تعمیر چاه‌ها دارد و در طول سال ۱۳۹۷ ملی حفاری در دو بخش ارائه خدمات فنی و ویژه موفق به ارائه ۶۵۹۷ مورد خدمات فنی و در بخش حفاری انحرافی نیز حفر ۱۰۸ حفره را انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

 

کلیه حقوق این وب سایت نزد پرتال مهندسان شیمی ایران محفوظ می باشد.
CopyRight © 2011-2019 , All Rights Reserved