یادداشت / معیارها در انتخاب تجهیزات استحفاظ فردی

ایمن سلیم _  استفاده از لوازم حفاظت فردی  آخرین گام محافظت در برابر مخاطرات محیط کار است که از مهمترین بخش های هر کار و فعالیتی است. در این مقاله لیست تجهیزات ایمنی و وسایل حفاظت فردی به تفکیک مورد بررسی قرار گرفته است.

لباس کار به عنوان یکی از وسایل استحفاظی فردی مطرح می‌باشد و کلیه کارکنان باید با لباس کار مناسب محل کارشان در آنجا حضور بعمل آورند. معمولاً لباسکار به عنوان یک پوشش سراسری تنه، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی حفاظت می‌کند. ساده ترین شکل لباسکار در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار یا کاپشن و شلوار (دو تکه) و نوع یکسره (بیلرسوت) می باشد. جنس لباسکار از جنس الیاف طبیعی (پلی استر پنبه) و یا درصدی الیاف طبیعی و مصنوعی (فیلامن ویسکوز) و در مواردی تماماً از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید می‌شود. بدیهی است هر چه الیاف بکار رفته شده در پارچه طبیعی ­تر باشد، تبادل حرارتی آن آسانتر و لباس به اصطلاح خنک تر است. پیش بند از جمله تجهیزات ایمنی از بدن در برابر پاشش مواد می ­باشند. جنس پیش بند با توجه به شرایط استفاده از آن جنس نایلونی (پیشگیری از ریزش آب)، چرمی (جهت پیشگیری از ریزش پلیسه جوشکاری)، سربی (جهت حفاظت در برابر پرتوهای رادیو اکتیو)، پلی وینیل کلراید (جهت حفاظت از مواد شیمیایی) و …… انتخاب می­شود. این گونه لباسها به منظور پیشگیری از حوادث ناشی از ضربه و برخورد و به صورت ژاکت، بلوز شلوار با توجه به نوع محل کاربرد، به رنگهای براق و از جنس­های مختلف ساخته شده و امکان رویت فرد را در شرایط مختلف آب و هوایی و ساعات مختلف شبانه روز فراهم می کنند.

پای آدمی دارای استخوان‌های بیشتری نسبت به هر اندام دیگری از بدن می‌باشد و در برابر خطرهای محیطی همچون سنگ‌های تیز و زمین داغ آسیب‌پذیر است که کفش در برابر این آسیب‌ها از پا محافظت می‌کند. طراحی کفش‌ها در درازنای زمان و از فرهنگ به فرهنگ تفاوت بسیاری داشته، که ظاهر آن در اصل با کارکرد آن بستگی داشته است. کفش‌های امروزی در شیوه، پیچیدگی و هزینه تفاوت گسترده‌ای دارند. امروزه در طراحی کفش‌ها جنبهٔ آراستگی آن نیز در نظر گرفته می‌شود.

کفش ایمنی یا کفش کار نوعی کفش است که برای استفاده در محیط‌های کار طراحی و ساخته می‌شود. پرکاربردترین آن مجهز به زرهی فولادی در جلو کفش است که از آسیب دیدگی و قطع احتمالی انگشتان پا در موقع افتادن اجسام سنگین جلوگیری می‌کند. کفش کار یکی از اولین ضروریات برای رعایت ایمنی کار است. بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE عمده ترین خطر تهدید کننده پا در محیطهای صنعتی له شدن پنجه های پا در اثر سقوط ناگهانی اجسام سنگین بر روی پنجه ها و یا برخورد جلوی کفش با قطعات تیز و برنده و آسیب دیدن پنجه پا می باشد. بنابراین بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE برای حفاظت پا در برابر این صدمات کفش ایمنی در نظر گرفته شده است که در قسمت جلویی آنها از پنجه های محافظ فولادی استفاده شده و کفه کفش را از یک ماده قابل انعطاف مثل پلی اورتان (PU) می سازند. قسمت پنجه کفش بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE به تناسب شغل افراد می تواند از جنس چرم (عایق برق) یا PVC (عایق شیمیایی) نیز باشد. بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE کفش ایمنی کارکنانی که با برق سرو کار دارند یا در محل کارشان احتمال ایجاد جرقه وجود دارد باید فاقد هر نوع میخ فلزی باشد.

استفاده از گوشی های ایمنی  برای حفظ سیستم شنوایی در محیط کار پر سر و صدا ضروری است. گوشی های ایمنی مانعی بین منبع تولید صدا و گوش ایجاد می کند. در صورتی که در کاربرد آنها طریقه استفاده صحیح و نکات بهداشتی رعایت نشود نه تنها سیستم شنوایی افراد را محافظت نمی کنند بلکه می توانند ضررهای جبران ناپذیری به این بخش مهم وارد کنند.  گوشی های حفاظتی را به چند دسته تقسیم می کنند. هر کدام از انواع مختلف این گوشی ها دارای مزایا و معایبی هستند که آنها را از یکدیگر متمایز می سازد. بدیهی است که نمی توان به اطمینان از یک وسیله خاص به عنوان بهترین نوع یادکرد بلکه انتخاب نوع وسیله حفاظتی گوش باید با توجه به شرایط و عوامل محیط کار انجام گیرد.
● ایرپلاگ (EarPlag)
این گوشی طوری طراحی و ساخته شده است که در مجرای خارجی گوش قرار می گیرد. این نوع حفاظ گوش، به طور معمول ارزان قیمت و دارای دوام کوتاه و محدود بوده و انواع یک بار مصرف تا استفاده چند ماهه آنها وجود دارد. معروف ترین آنها از جنس لاستیک، اسفنج فایبرگلاس، اسفنج وینیل است. پلاگ ها را به طور کلی در سه دسته طبقه بندی می کنند: Custon-molded Type، Formable Type، Pre-molded Type

● طریقه استفاده از گوشی داخل گوش (ایرپلاگ):
– ابتدا بند گوشی را در جای خود محکم کنید.
– گوشی را در داخل گوش قرار دهید.
– با یک دست لاله گوش را به طرف بالا و خارج بکشید و با دست دیگرگوشی را به آرامی با حرکت چرخشی به داخل کانال گوش بفرستید.
– گوشی باید طوری قرار گیرد که حداکثر حفاظت خوب و مطمئن را فراهم سازد و برا ی خارج کردن گوشی، لاله گوش را به همان ترتیب قبلی گرفته و با حرکت چرخشی، گوش را خارج کنید.
– به دلیل اینکه در زمان قرار دادن و خارج کردن سریع گوشی می تواند باعث صدمه به پرده گوش (پرده صماخ) شود بنابراین لازم است حرکت چرخشی در زمان قرار دادن و خارج کردن گوشی رعایت شود.
– گوشی ها باید به طور مرتب تمیز شوند و برای تمیز کردن از آب ولرم و مایع صابون استفاده شود.
– گوشی ها، هر روز در پایان کار (به طور روزانه) باید شسته شوند.
– در محیط های پر سر و صدا، برای محافظت بیشتر سیستم شنوایی بهتر است از گوشی داخل گوش و گوشی رو گوش به صورت ترکیبی (همزمان) استفاده شود.
● ایرماف (Ear Muff)
این گوشی که رایج ترین وسیله حفاظتی در محیط کار صنعتی محسوب می شود از دو پوسته صلبی با فرم نیم کرده و یا شکل های مشابه غیر منظم تشکیل شده که توسط یک تسمه فلزی در مقابل گوش قرار می گیرد. در محل تماس پوسته های فوق الذکر با سر یک لایه نرم و انعطاف پذیر قرار می گیرد که در پیرامون لاله گوش کیپ می شود.
● طریقه استفاده از گوشی روگوش (ایرماف):
– صفحات گوشی را از داخل صفحات نگهدارنده بیرون بکشید و مطمئن شوید بالشتک ها و نم گیرها به طور صحیح روی گوشی فیکس شده اند.
– رکاب های فلزی را در امتداد نوار نگهدارنده تا آخرین حد بیرون بکشید.
– رکاب ها را به داخل بلغزانید تا باند نگه دارنده به آرامی روی سر بنشیند. قرار گرفتن لایه ضخیم مو یا موارد دیگر زیر بالشتک تاثیر حفاظت شنوایی آن را کاهش خواهد داد.

از انواع دستکش های ایمنی می توان به  دستکش های ساخته شده از چرم، برزنت، دستکش های پارچه¬ای و روکش پارچه¬ای، دستکش های مقاوم در برابر مایعات و مواد شیمیایی ، دستکش های عایق لاستیکی اشاره نمود. از فاکتورهای موثر در انتخاب دستکش ایمنی مناسب نوع ماده شیمیایی در مواجهه با فرد ، ماهیت تماس ( فروبری کامل، پاشش مواد و غیره ) ، مدت تماس ، مساحت مورد نیاز برای حفاظت (فقط دست، ساعد، بازو) ، نیاز به چنگش (خشک، تر، روغنی) ، حفاظت دهی حرارتی، سایز و راحتی آن و نیازمندیهای مقاومتی/ سایش آن اشاره نمود.

عینک های ایمنی (حفاظتی)، عینک های پوشاننده ای هستند که به دلیلی بزرگی می توان آن را روی عینک به چشم زد. این نوع عینک ها سطوح منعکس کننده نور بین فرد و موضوع کار را افزایش می دهد و فقط بازدید کننده ها و کسانی که مدت کوتاهی نیاز به حفاظت دارند، می توانند از آن استفاده کنند. البته برای محافظت در مقابل پاشیدن مواد و موادشیمیایی زیان آور می توان از عینک های حفاظتی که قاب پلاستیکی نرمی دارند و کاملا به صورت می چسبند و اجازه ورود به مایعات و گازها را نمی دهند، استفاده نمود.
یک محافظ چشمی مناسب باید مشخصات زیر را داشته باشد:

۱- در مقابل خطری که برای حفاظت از آن طراحی شده(مانند ذرات یا تشعشع) تاثیر کافی داشته باشد.
۲- راحت باشد و بخار نکند.
۳- سبک باشد و مزاحم حرکات فرد نشود.
۴- به راحتی تمیز شود.
۵- بتوان به آسانی و به بهای قابل قبول آن را جایگزین نمود.
۶- کیفیت اپتیک خوبی داشته باشد و در عملکرد بینایی، ایجاد اشکال نکند.
۷- با دوام و غیرقابل اشتعال باشد و محرک پوست نباشد.
۸- باید از نظر ظاهری، زیبایی قابل قبولی داشته باشد.
۹- با استفاده همزمان از دیگر وسایل حفاظتی مانند وسایل حفاظت شنوایی سازگار باشد.

اولین ماسک‌های ایمنی که ساخته شد شامل بالشتک های گاز پانسمان فشرده شده بود و این قسمت توسط تسمه های چرمی که از پشت سرعبور می‌کرد روی صورت محکم می شد. آلمان‌ها برای اولین بار ماسک های اختصاصی ارائه نمودندکه دارای لنزهایی از جنس شیشه یا میکا و یک فیلتر کامل برای تنفس فرد استفاده‌کننده از ماسک بود. در طرح‌های دیگرمانند ماسک‌های ابتدایی انگلیسی‌که جزء کلاه خودهای ضدگاز طبقه بندی می‌شدند شبیه به کیسه‌ های پارچه ای اند که عدسی ها در آن تعبیه شده است. محل منفذ تنفس بین پوشش دندان ها و قسمت بالایی یقه لباس در نظرگرفته شده است. با گذشت زمان ماسک هایی با قابلیت نفوذناپذیری بالا به عوامل شیمیایی با امکانات بیشتر ساخته شدند تا یک فرد را در مقابل عوامل شیمیایی با آرامش بیشتر حفاظت کرده و در زنده ماندن و انجام ماموریت به او کمک کند.
انواع ماسک‌ها

ماسک‌های انگلیسی s10 , s6
ماسک رایجی‌که در ارتش انگلیس استفاده می‌شود مدلs10 ( شکل ۱) می باشد که جایگزین مدل قدیمی تر s6 (شکل ۳) شده است. ماسک مدل s8 که نامناسب تشخیص داده شد هرگز استفاده نشد. ماسک مدل s10 بریتانیا به طورکلی صورت را می پوشاند و توسط بندهای چرمی قابل تنظیم روی صورت محکم می شود.

این ماسک میدان‌ خوبی دارد زیرا که از دو عدسی با جنس پلی‌کربنات ساخته شده است. قوطی فیلتر ممکن است در سمت چپ یا راست دست نصب شود. محل نوشیدن در این ماسک طراحی و درقسمت دماغه ماسک ابزاری برای عبور صدا در نظر گرفته شده است. صداهای خفیف به وضوح شنیده می شود و یک بلندگو برای تشدید صدا ساخته شده که به خوبی روی ماسک جاسازی می شود.

ماسک های روسی: MM-1 ، ۴۱-M و M10M
روسیه حداقل چهار ماسک سازمانی طراحی کرده است. ماسک ‌MM-1، ماسک ۴۱-M (جنگ جهانی دوم) ماسک M10M (شکل ۴) (کپی ماسک M10 امریکائی) و ماسک خاصی برای نیروهای زرهی تانک و نفر برهای زرهی‌که دارای عدسی‌های پهن است و به فردی‌که آن را پوشیده اجازه می‌دهد از عینک های دید درشب و وسایل اپتیکی دیگر استفاده نماید. ماسک MM-1لوله ای برای تنفس دارد که شبیه به خرطوم است و به جعبه فیلتر منتهی می‌شود. طراحی و ساخت این ماسک بسیار قدیمی است. این ماسک ها صورت و قسمت بالای سر را می پوشانند و می‌تواند برای بعضی از افراد محدودیت تنگی را داشته باشد. این ماسک نیز دارای دو عدسی است و بهتر دیدن را ممکن می‌سازد. ماسک ۴۱- M طرح قدیمی دیگری است که شاید در آینده تعویض شود. ماسک های ارتش های ناتو عدسی های چند منظوره دارند. آخرین طرح ماسک روسی مدل M10M می باشدکه طراحی پیشرفته داشته و به نظر می رسد تمام اهداف مربوط به پوشیدن یک ماسک را برآورده می‌کند و شاید این ماسک جایگزین نمونه های قدیمی تر شود.

ماسک اتریشی
اتریشی‌ها سطح کیفی ماسک های بنددار را که با باطری کار می‌کند توسعه دادند و در این‌حالت سیستم بسته ای برای کسی‌که آن را پوشیده فراهم می آورد این ماسک بیش از ۳۰۰ لیتر هوا در دقیقه برای پوشنده آن تامین می کند. این سیستم به عنوان یک وسیله تصفیه هوا شناخته می‌شود و حتی اگر درجه حرارت محیط بالا باشد فردی که آن را پوشیده در راحتی کامل به سر می برد.

ماسک محافظ عملیاتی M9A1 آمریکایی
این ماسک برای تیم های ویژه ارتش طراحی شده است. این تیم شامل افراد برگزیده و متخصص مصرف مواد منفجره ( (EOD هستند. این افراد برای عملیات در محیط های کاملا آلوده آموزش دیده‌اند. هنگامی‌که این ماسک همراه با سرپوش TAP ( محافظت کننده از عوامل سمی ) مورد استفاده قرارگیرد، صورت، چشم ها و سیستم تنفسی فرد استفاده‌کننده را در مقابل عوامل گازی حفاظت خواهد کرد. این ماسک همچنین جهت محافظت صورت و چشم‌ ها در مقابل عوامل آئروسل نیز کاربرد دارد. ماسک فوق دارای یک فیلتر قوطی شکل M11 است که بر روی گونه چپ و یا راست ماسک نصب می شود. این ماسک در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ در دسترس است.

ماسک های حفاظتی سری M17آمریکایی
ماسک های سری M17 (شکل ۵) برای محافظت صورت و چشم ‌ها و دستگاه تنفسی شخص در مقابل عوامل شیمیایی و بیولوژیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما قادر به حفاظت شخص در مقابل بخارات آمونیوم و منواکسید کربن نیستند. این ماسک ها در فضاهای محدود شده ای‌که در آنجا اکسیژن اتمسفری باشد ( کمتر از ۱۸% ) موثر نیستند. ماسک M17A1 شامل یک صورت بند لاستیکی و دو فیلتر قابل تعویض M13A2 M1, است. بر روی قسمت صورت بند ماسک دهانه‌ هایی برای عدسی‌های چشمی از، محل قرار گرفتن بینی و دریچه‌های خروجی و ورودی صدا تعبیه شده است. جنس عدسی‌های چشمی از پلاستیک شفاف بوده و دور حفره هایی که عدسی‌ها در آن‌ها واقع شده‌اند به وسیله حلقه های فلزی درزگیری شده است. بر روی این حلقه های فلزی وسایلی به منظور محافظت عدسی چشمی از خراشیدگی وجود دارد. ماسک M17 در سه اندازه طراحی شده است.
مدل های کامل‌تر ماسک M17 نیز وجود دارد. ماسک M17A1 یک نمونه از آن هاست. این ماسک دارای دو لوله اضافی است و یک لوله برای نوشیدن مایعات و دیگری جهت رساندن داروهای هوش آور مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه دیگر ماسک، M17A2 است که این ماسک لوله‌ای جهت نوشیدن مایعات دارد اما فاقد لوله دوم است. ماسک M17A2 ماسک ارجح در ارتش امریکا است. ماسک های M17A1,M17A2 درچهار اندازه طراحی شده اند.

ماسک M24
این ماسک توسط خلبانان و خدمه هواپیما استفاده می شود و آن ها را چه در هوا و چه در زمین در مقابل عوامل شیمیایی و بیو لوژیکی تنفسی محافظت می کند. ماسک محافظ هواپیماییM24 شامل صورت بند حاوی محل استقرار میکروفن لوله خرطومی M8 ، یک قوطی فیلتر M10A1 ویک حامل ماسک M17 است. در این ماسک همچنین یک کیت ضد کدری M1 ویک لنز چشمی ضد نور شدید M2 تعبیه شده است و هوای باز دم از طریق راه های خروجی واقع در زیر چانه خارج می‌ شود.

ماسک های سری M25
ماسک های محافظ M25 و M25A1 برای حفاظت از سیستم تنفسی شخص در مقابل عوامل شیمیایی به کار برده می شود. اجزای ماسک M25 عبارتند از یک صورت بند، یک لوله خرطومی شکل، یک فیلتر M10A1 ،یک کیت ضد کدری ( ضد تاری ) M1 و یک حامل ماسک. به وسیله یک رابط قوطی فیلتر به یک مخزن متصل می شود.از طریق یک میکروفن
که بر روی صورت بند ماسک قرار گرفته و شخص می تواند با دیگر سرنشینان از طریق رادیوهای AN/VRC-12 و AN/PRC-25 موجود در خودروهای جنگی ارتباط بر قرار کند.
ماسک M25 فرم اصلاح شده ماسک تانک مدل M14A2 است. ماسک M25A1 شبیه ماسک M25 است و تنها تفاوت، گیره های بندهای قسمت فوقانی آن ها است.

ماسک های محافظ M40 و M42
این ماسک ها در آینده جایگزین ماسک های رایج خواهد شد. ماسک M40 جایگزین ماسک M17 شده و به عنوان ماسک حفاظت کننده عملیاتی اصلی به کار خواهد رفت. یک مدل از ماسک M40 جایگزین ماسک M9A1 خواهد شد. این ماسک برای حفاظت جامع در مقابل عوامل سمی TAP مورد استفاده قرار می گیرد. ماسک M42 جایگزین ماسک M25A1 خواهد شد. این ماسک توسط سرنشینان وسایل نقلیه محافظت شده، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ماسک M40 و M42 طوری طراحی شده اند که سربازان را درحالت بخار و آئروسل و نیز ذرات رادیو اکتیو معلق در میدان نبرد محافظت می¬کنند. این ماسک ها همانند ماسک های سری M17 دارای دو لنز چشمی ثابت و انعطاف ناپذیر، خمیدگی دور صورت بند و فیلتر قابل تعویض جلوی دهان هستند. محل ورود و خروج صدا بر روی این ماسک ها در جلو و کنار وجود دارد. محل خروج بازدم لوله ای برای نوشیدن مایعات، حفره قرار گرفتن بینی، سربند و محافظ های خارجی لنزها نیز قرار گرفته اند.

ماسک M43 ( ماسک هلی¬کوپتر AH-64 )
این ماسک ابتدا تنها برای هلی کوپتر AH-64 طراحی شده بود اما هم اکنون برای کلیه کارهای هوانوردی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماسک طوری طراحی شده که بتواند جایگزین مناسب ماسک M24 شود.
ماسک M43 شامل قسمت های زیر است:
یک صورت بند کیپ شونده با لنزها جهت دیدن سر پوش کاملاً پوشش دهنده: یک قطعه معلق در قسمت جمجمه سر، یک توزیع کننده هوای تنفسی، روپوش محافظت کننده از مواد شیمیایی برای حفاظت مچ ها، بازوها، پاها و بدن فرد در مقابل عوامل شیمیایی مایع، گازی و عوامل بیولوژیکی طراحی شده و حداقل شش ساعت بدن فرد را در مقابل عوامل مایع محافظت می کند. این نوع رو پوش برای تمام
نیروهایی که لباس محافظت‌کننده خاصی برای آن ها در نظر گرفته نشده، قابل استفاده است.

ماسک M-95
ماسک جنگ نوین M-95 در سازمان نیروهای ارتش فنلاند موجود است. وزن آن بدون فیلتر ۵۰۰ گرم است و ۵۰ قطعه مجزا دارد. فیلتر آن ۲۵۹ گرم وزن دارد و فردی که این ماسک را پوشیده به مدت ۴۸ ساعت نسبت به همه عوامل مرسوم محافظت می‌شود. با امکاناتی برای پوشیدن عینک و نوشیدن آب که مقدار ۲۵% لیتر در دقیقه آب نوشیده می‌شود. ماسک M-95 توسط ۶ بند و در مدت کمتر از ۱۰ ثانیه روی سر قرار می گیرد. این ماسک و فیلتر در محدوده ی دمایی ۴۰ تا ۴۰+ به خوبی کار می‌کند و حفاظت در برابر عوامل شیمیایی، بیولوژیک و رادیواکتیو را تامین می‌کند.

ماسک M-80 ایرانی
این ماسک نسبت به ماسک های دیگر ساخته شده سبک تر بوده و درصورت آلوده شدن فیلتر امکان تعویض آن در هوای آلوده وجود دارد و می‌توان لنزهای چشمی را نیز تعویض کرد. داشتن سیستم صداسنج نیز از خواص و محاسن دیگر ماسک می‌باشد. این ماسک لوله تنفسی مصنوعی نداشته و روپوش محافظ سرما ندارد. در هنگام دویدن به وسیله این ماسک امکان برخورد لوله آب نوش با دهان وجود داشته و از این نظر مزاحمت ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

 

کلیه حقوق این وب سایت نزد پرتال مهندسان شیمی ایران محفوظ می باشد.
CopyRight © 2011-2019 , All Rights Reserved